7 miejsc, które warto zobaczyć w Pszczynie

Nazywana „Perłą Górnego Śląska”, jest ciekawym celem wycieczki dla miłośników historii i architektury. Pszczyna ma się czym pochwalić, a każdy spacer po tym mieście może się okazać niezwykłą podróżą w czasie. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

7. Cmentarz żydowski

W przedwojennej Pszczynie, społeczność żydowska zajmowała bardzo ważne miejsce. Dziś jedyną pamiątką po tutejszych Żydach jest cmentarz oraz znajdujący się na jego terenie dom przedpogrzebowy. Do dziś zachowało się tu (w lepszym lub gorszym stanie) około 400 macew o bogatej symbolice i dużej wartości historycznej.

6. Kościół ewangelicki

Pszczyna może się pochwalić ciekawymi zabytkami sakralnymi, wśród których znalazł się kościół ewangelicki. Wzniesiony w początkach XX wieku, jest jedną z ciekawszych budowli przy miejskim rynku. Neobarokowe elewacje, jasne i dość skromne wnętrze – wszystko to sprawia, że ewangelicka świątynia cieszy się sporym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

5. Kościół Wszystkich Świętych

Kościół Wszystkich Świętych jest najważniejszą świątynią rzymsko-katolicką w mieście. To jednocześnie wspaniały zabytek, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. We wnętrzu pszczyńskiej fary ujrzeć można wspaniałe żyrandole i piękne witraże, zachwyca też otoczony silnym kultem obraz Matki Bożej Przedziwnej. To dzięki niemu kościół jest chętnie odwiedzany przez wiernych z całej okolicy i świetnie sprawdza się jako lokalny ośrodek życia duchownego.

4. Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego

Przez Pszczynę przebiega kilka ważnych tras turystycznych, w tym Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dumą tej trasy jest Muzeum Prasy Śląskiej, które przypomina o roli, jaką Pszczyna odegrała w rozwoju polskiej pracy na terenie Górnego Śląska. Dawne maszyny drukarskie, sprzęty introligatorskie oraz gabinet Wojciecha Korfantego – oto wybrane atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tutejszej wystawy.

3. Zagroda Wsi Pszczyńskiej

W pobliżu centrum miasta czeka na gości inny świat. Kto zajrzy do pszczyńskiego skansenu, ten nacieszy się spokojem, kameralną atmosferą oraz ciekawą kolekcją drewnianych budowli, w których zgromadzono dawne sprzęty domowe. Spichlerze, stodoły, wiejskie chaty – wszystko to zachwyca, a wizyta w tym małym parku etnograficznym każdemu może sprawić wiele radości.

2. Pokazowa Zagroda Żubrów

Pokazowa Zagroda Żubrów to miejsce chętnie odwiedzane i przez dorosłych, i przez dzieci. Pszczyńska hodowla przypominać ma o czasach, gdy wokół Pszczyny roztaczała się gęsta puszcza, pełna potężnych zwierząt – m.in. żubrów. Dziś zagroda może pochwalić się nie tylko żubrami, ale i ciekawą wystawą przyrodniczą, która na każdym może zrobić spore wrażenie.

Polecamy: Dlaczego warto się przeprowadzić do Bielska-Białej.

1. Muzeum Zamkowe

Zamek w Pszczynie już dawno zatracił swe obronne walory, a swym wyglądem bardziej przypomina pałac, niż średniowieczne zamczysko. Została jednak nazwa, która przypomina o jego pierwotnej funkcji, oraz Brama Wybraniecka, która dawniej strzegła bezpieczeństwa mieszkańców zamku. Sama budowla, często nazywana „śląskim Wersalem”, służy dziś jako muzeum. Wizyta w jego murach to wyjątkowa podróż po pięknych wnętrzach oraz lekcja historii, w trakcie której można poznać dzieje Hochbergów. Po wizycie w muzeum warto wybrać się na spacer po parku, którego szata roślinna robi wrażenie.

Zwiedzanie Pszczyny to ciekawa lekcja historii oraz przygoda, która na długo zapisze się w pamięci każdego turysty. To miasto zachwyca, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Jeśli masz w planach przeprowadzkę do Pszczyny z której atrakcjami chciałbyś obcować codziennie przemyśl jak ją sprawnie zorganizować. By uniknąć niepotrzebnego stresu warto skorzystać z firmy dla której przeprowadzki to chleb powszedni. Firma Adexim organizuje przeprowadzki do Pszczyny oraz innych miast Śląska od lat. Dlatego warto skorzystać z ich doświadczenia. Sprawdź jak mogą Ci pomóc.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top