Jak bezpiecznie przewieźć rośliny podczas przeprowadzki?

Rośliny z natury są bardzo kruche. Planując ich przewóz warto wziąć pod uwagę jak bardzo są delikatne. Zwłaszcza zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera można rośliny łatwo przemrozić. Wówczas opakować je należy w ocieplinę, kartony lub piasek. Również w upalne dni możemy zaszkodzić roślinom transportując je w nagrzanym samochodzie bez dostępu powietrza i wody. By się nam nie zniszczyły powinniśmy przygotować transport roślin zapewniając im optymalne warunki.

Transport roślin w dużej mierze zależy od tego jakie rośliny przewozimy. Oraz jak daleki i długi czas rośliny spędzą w samochodzie. Uszkodzić rośliny można mechanicznie np. łamiąc liście, łodygi przez nieuwagę, jak i poprzez brak zabezpieczenia przed zimnem czy gorącem. Jeśli przewóz roślin trwa kilka dni lub tygodni muszą być one odpowiednio zabezpieczone pod kątem nawodnienia, zapewnienia światła i wilgoci. Jeżeli chodzi o przeprowadzkę samochodem, czy też wysyłkę kurierem z odbiorem do 48h od nadania samo pakowanie i przygotowanie roślin wymaga znacznie mniej zabiegów. Mimo wszystko każda roślina powinna zostać stosownie zabezpieczona przed uszkodzeniem podczas przeprowadzki.

Transport roślin doniczkowych

Transport roślin doniczkowych wydaje się łatwiejszy od pakowania sadzonek z gołym korzeniem. To jednak pozory. Bowiem donicę należy zabezpieczyć przed wysypywaniem się ziemi, utratą wilgoci. Ponadto ustabilizować w opakowaniu na tyle by nie spowodowała przemieszczenia się i złamania rośliny. Jednym z najlepszych sposobów jest owinięcie doniczki folią, która zapewni wilgoć ziemi jak też uchroni przed wysypywaniem się podłoża. Ponadto do donicy dobrze jest wbić patyki stabilizacyjne na wysokość kartonu, do którego roślina ma trafić. Zapewni to stabilność nawet na wypadek gdyby karton został przewrócony do góry nogami, wówczas roślina pozostanie na swym miejscu. By się upewnić, iż donica nie zmieni położenia można ją przykleić taśmą pakową do podłoża. Poza doniczką należy również zadbać o liście rośliny. Jeśli roślina jest rozgałęziona dobrze jest obwiązać łodygi, liście by się nie połamały. W przypadku większych okazów można zabezpieczyć rośliny stosownymi kapturami foliowymi z perforacją zapewniająca dostęp powietrza roślinie.

Pakowanie roślin z gołym korzeniem

Nie tylko rośliny doniczkowe, domowe od czasu do czasu przyjdzie nam przetransportować z jednego do drugiego miejsca. W przypadku roślin ogrodowych, z gołym korzeniem sprawa jest trudniejsza. Bowiem roślina wykopanie z ziemi zawsze odchorowuje, ponadto zmiana miejsca może powodować jej osłabienie. Co do zasady przesadzanie drzewek, krzewów i bylin powinno odbywać się wiosną lub jesienią, jednak i latem jest to możliwe.

Najważniejsze w pakowaniu rośliny do transportu jest prawidłowe zabezpieczenie bryły korzeniowej. Dobrym rozwiązaniem jest zwilżenie papierowego ręcznika lub bawełnianej szmatki, którymi owija się bryłę korzenia, a następnie zabezpiecza folią lub workiem. W przypadku małych roślin wystarczy włożyć roślinę do wilgotnego woreczka, by miała szansę przetrwać podróż w ciemnym kartonie. Najlepiej z otworami z dostępem powietrza. Jeśli zaś chodzi o większe rośliny dobrze jest korzeń nie tylko nawilżyć, ale również opakować w trociny lub piasek. Koronę rośliny jak liście łodygi, gałązki podobnie jak w przypadku kwiatów doniczkowych należy związać, co uchroni przed połamaniem i zniszczeniem. W miarę możliwości roślinę warto przyciąć.

Pakowanie i rozpakowanie

Nie tylko pakowanie roślin jest ważne ale również ich rozpakowywanie, które powinno być stopniowe. Jeśli widzimy, że w transporcie roślina mocno przeschła i zwiędła dobrze jest po jej wypakowaniu włożyć ją do wiadra z wodą. Solidnie nawodnić i poczekać. Również dobrze jest poczekać jak się liście roślinie rozprostują. Można jej liście zrosić wodą. Jeżeli roślina długo była w ciemności np. w kartonie nie powinno się jej od razu wystawiać na ostre słońce, a stopniowo doświetlać. Po transporcie, zwłaszcza przesadzeniu roślinę warto nawieźć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top